I går hade Anna Micke Tova och Alva bjudit in till Kräftskiva! Det var jättetrevligt, och Anna är så duktig på att laga mat. Det är alltid så gott och nya spännande recept. I går hade hon gjort tre olika pajer, en supergod med västerbottenost och kantareller en med kyckling och en med broccoli. Och det var hembakat bröd, sallad och "röror". Sen var det kräftor, kex och ost... Till barnen var det hamburgare med bröd, och pommes. Det var så fint dukat, dekorerat med rönnbär och lyktor på bordet. Anna har de stora fina matteustallrikarna så att man får plats med all god mat. Här sitter vi och har detgott!!Johan älskar kräftor han tog även ett par till kladdkakan!!
I dag har vi varit sega. Johan drog i gång jordfräsen men tröttnade ganska fort. Jag har skrapat och slipat fönster. Det har regnat mest hela dagen, bara det gör ju att man blir trött. Nu är helgen redan slut. Det går alldeles för fort.Jag tror alltid att vi ska hinna så mycket.. Kramar från Malin .
Malin heter jag och bor tillsammans
med Johan på vår gård Skallebo Norregård som ligger strax utanför Småländska Långasjö. Sonen Filip är numera utflugen och sambo med sin Klara. Familjen består även av våra franska bulldoggar Harry och Märta. Huskatten Freja bor också hos oss. Vi har ständigt nya projekt på gång. Den 1/12 2012 förverkligade jag min dröm om en egen inredningsbutik hemma på gården i vårt f.d stall. Det finns även en Teveranda delvis inglasad. Där kan man under säsong ta en enkel fika. Varmt Välkommen att ta del av min blogg som handlar om vårt hem, butiken och min vardag.